5 ugers intensivt kursus i selvværd for dig mellem 16 – 24 år.

Næste hold starter i januar

 

 

Vi mødes om tirsdagen kl. 16.00 – 18.00.

Det er den samme gruppe der følges i hele forløbet.

Der vil være 8 – 10 deltagere i gruppen.

Ønsket om at styrke dit selvværd

Gruppeforløb for unge – du er formentlig mellem 16 – 24 år

Usikkerhed og bekymringer er en naturlig del af livet som ung. Men det skal ikke styre dit liv.

Gruppeforløbet er for dig

- Når du ikke ønsker at din usikkerhed skal begrænse dig.
At dine bekymringer ikke skal styre dig

- Der ønsker at få effektiv hjælp til at styrke dit selvværd.

 Selvværd handler også om at vide hvad du har ret til. Turde at sætte grænser på en god måde og at kunne stå fast ved den du er og ikke bekymre dig for meget. Alt dette indgår i vores gruppeforløb.

Selvværd er vigtigt for at du kan få det maximale ud af livet.

 Hos os får du håndteringsstrategier og erfaring i at gøre det mindre kompliceret for dig selv.


Det kan være en sej og lang kamp at skulle stå med alene, men en spændende og givende rejse, når du gør det sammen med andre unge og hele 3 kompetente og dygtige undervisere.

Genkender du noget af ovenstående?

Hvis du kan genkende noget af ovenstående, vil du få rigtig meget ud af at deltage i et gruppeforløb for andre unge der har det på samme måde som dig.

Vi har skræddersyet 5 uger hvor vil du opleve:

· Vi giver dig forklaringer på hvorfor de negative følelser opstår.

· Vi giver dig redskaber til hvordan du kan styrke dit selvværd, ændre dine bekymringstanker dermed din adfærd.

· Vi laver en øvelser som gør det lettere at være åben når du møder andre, og bedre kunne hygge sig og grine sammen.

Hvorfor er gruppeforløbet så effektiv?

Et gruppeforløb får deltagerne til at føle sig mindre ensomme og alene med deres problemer.

Det at du kan spejle dig og nikke genkendende til nogle af de problemstillinger og historier vi fortæller og som I selv bidrager med, er en af de store årsager til, at terapeutisk gruppeforløb er så effektiv.

Vi spejler os alle sammen konstant i vores omgivelser. Når du derfor møder andre der på nogle områder ligner dig, så vil de have indflydelse på den måde du ser og forstår dig selv på.

I gruppeforløbet vil du opleve, at de andre forstår og selv har oplevet nogle af de udfordringer du står med.

Du vil efter ganske få gange, kunne lægge masken på bordet og bare være dig selv.

Vi terapeuter bidrager med cases fra andre unge, så vores samtaler kan starte med at tage udgangspunkt i andre unge. Det helt er op til jer, om I ønsker at bidrage med egne historier.

Det vigtigste er, at I kan spejle jer i historierne og mærke og opleve, at I langt fra er alene. Sidst men ikke mindst, så får i via gruppeforløbet helt nye handlemuligheder og redskaber med hjem, som I kan bruge fremadrettet.

Praktisk info Næste hold i 2023

Vi mødes om tirsdagen kl. 16.00 – 18..

Tirsdag d. 24. oktober

Tirsdag d. 31. oktober

Tirsdag d. 7. november

Tirsdag d. 14. november

Tirsdag d. 21. november

Det er den samme gruppe der følges ad i hele forløbet.

Der vil være 6 – 8 deltagere i gruppen.
Pris

Prisen er 3.995 kroner for 5 intensive uger..

Tilmelding

Skriv en mail til pe@open-mind.dk, så sender jeg en indmeldelsesformular. Du betaler 500 kroner ved tilmeldingen og resten når forløbet starter.